-- strona główna - historia rasy Dogo Canario

[Rozmiar: 65342 bajtów]

historia rasy Presa Canario

Pies molos pochodzący z wysp Tenerife i Gran Canaria w Archipelagu Wysp Kanaryjskich, gdzie został wyhodowany szczególnie do wypasania i zaganiania półdzikiego bydła rogatego. Ciekawostką jest, że psy te świetnie sprawdzały się w zaganianiu blisko tonowych byków (techniką łapania ich zębami za pęciny i poganiania w kierunku zagrody).

Pies ten był efektem skrzyżowania "Bardino o Mojerero", psa pochodzącego z wyspy Fuerteventura z psami molosami przywiezionymi na wyspę. Ich mieszanki wykorzystywano ze względu na swe wrodzone predyspozycje do walk.

Swój gorący temperament odziedziczył po swoim przodku Bardino o Majorero - prehiszpańskim psie pasterskim, który od czasu starożytności był rozprzestrzeniony w całym archipelagu i dał się poznać jako nieokrzesany, waleczny i o porywczym charakterze pies. Skrzyżowanie to dało początek grupie średniej wielkości psów chwytających typu dominującego, o maści pręgowanej lub płowej (każda z białymi plamami).

Upłynęły dziesiątki lat zanim el Presa Canario wyłonił się na nowo, by trwać odtąd w sposób nieprzerwany. El Presa Canario można spotkać na całym archipelagu, gdzie jest bardzo popularny. Presa jest tam hodowany i selekcjonowany według dzisiejszych kryteriów tej rasy.
Od 2001 roku presy zostają wpisane do FCI (nr.346) jako DOGO CANARIO i mogą brać udział w wystawach na całym świecie.